I přes covid rostly ceny nemovitostí rekordně, hypotéky byly výhodné a lidé měli našetřeno. Nynější vyšší úrokové sazby ale zlevnění nemovitostí nepřinesou.
V roce 2021 bylo velmi jednoduché získat hypotéku. Hypoteční sazby byly na únosné míře, a ceny nemovitostí rekordně rostly. I přes to, že se většině lidem hypotéka nyní úplně nevyplatí a zhoršily se i některé podmínky, očekává se letos další růst na realitním trhu, i když ne tak výrazný.
Od pandemie si mnozí slibovali, že by mohla mnoholetý růst cen nemovitostí zbrzdit. Bylo tomu ale přesně naopak. Nejistá doba a kupící se úspory dávaly prostor pro nákup nemovitostí jako investice. V minulém roce dokonce ceny nemovitostí vzrostly o rekordních 14,5 %. Nejvýrazněji rostly ceny bytů a domů, jak by se dalo očekávat, v Praze a Brně. Lépe na tom však nebyla ani menší města.
Nabízelo by se, že s rostoucími úrokovými sazbami opadne zájem, není tomu úplně tak. Pokles ovšem na realitním trhu určitě pocítíme. Vzhledem k situaci na Ukrajině byl ve stavebním sektoru zaznamenán odliv pracovní síly, skokově rostou také ceny stavebních materiálů a energií, a tak se doba výstavby bude prodlužovat a velmi zdražovat. Už tak výstavbu komplikují dlouhé úřední procedury. Zjednodušení nepřinesla ani loni schválená novela stavebního zákona, která byla letos o rok posunuta. Naopak nejvyšší čas nyní mají ti, kteří se chystají svoji nemovitost prodat.
Podle odborníků jsou ceny nemovitostí stále velmi nadhodnocené, i tak se velké zbrzdění v růstu cen ale čekat nedá i navzdory sílící inflaci. Nemovitosti jsou stále vnímány jako bezpečné investice, i když na ně nyní jen málokdo dosáhne. Menší zájem o výstavbu nových domů a bytů by mohl vést ke zvýšené nabídce stávajících nemovitostí. Ochladnutí na realitním trhu by mohl způsobit pouze nižší zájem nebo ekonomická krize.