Zvolte si typ nemovitosti

Jak najít ideální místo pro život?

Jak najít ideální místo pro život?

„Můj dům, můj hrad,“ říká staré přísloví. I proto chce většina lidí své bydlení vlastnit. U vlastního domu či bytu stejně jako u hradu ale záleží i na tom, kde se nachází. Jak vybrat ideální místo k životu? Růst cen nemovitostí v posledních letech vede lidi ke snížení nároků na své bydlení. Odcházejí buď do menších bytů, nebo do vzdálenějších lokalit. Vybrat ale tu správnou není triviální.

Jedním z vodítek může být Index kvality života zpracovaný poradenskou společností Deloitte. „Také s ohledem na rostoucí ceny nemovitostí v Česku chceme lidem pomoci při rozhodování o výběru místa pro život. Za klíčový přitom považuji optimální poměr nákladů na bydlení a kvality života.“ Kvalitu života v jednotlivých obcích ovlivňuje celá řada faktorů – od dostupnosti služeb, možností zaměstnání, kvality dosažitelné zdravotní péče a škol, po možnosti volnočasového vyžití. Významné je též životní prostředí a dostupnost bydlení.

Žít v nejlepších lokalitách se tak nepoštěstí každému. My Češi nejsme zvyklí stěhovat se za zaměstnáním několikrát za život, jak je to běžné třeba v Americe. I přesto je jistá migrace součástí našich životů. Cestujeme nejprve za vzděláním, z vesnic do městeček a z městeček do měst. Když se ale rozhodneme budovat hnízdo, naše priority se pomalu změní a my začneme přemýšlet, kde se trvale usadit… Přichází zásadní otázka: Chci do města, nebo na vesnici? Obě varianty mají svá pro a proti. Život na vesnici… Je pravda, že na vesnici se většinou neobejdete bez auta. Při nakupování musíte více plánovat, protože když něco zapomenete, nemáte možnost skočit přes ulici do obchodu. Myslete také na své děti. Pravděpodobně budou muset dříve či později do školy dojíždět. Pro Vás to tedy znamená nejen vozit je na kroužky, ale také za kamarády. Pokud si však rádi poklábosíte se sousedy, chcete se podílet na tvarování místa, kde žijete nebo pořádat společenské akce, na vesnici si přijdete na své. A co teprve ten klid. Ale nezapomeňte, že starousedlíci jsou zvyklí pracovat na zahradě i v neděli, takže sem tam Vás možná v rozjímání u bazénu vyruší sekačka nebo pila. Ale to je přece kouzlo vesnice. Život ve městě… Ve městě to máte všude kousek.

Chytla Vás v osm večer chuť na čokoládu? Jednoduché, skočíte si do večerky naproti. Napíšou Vám známí, že se za hodinku sejdete na skleničku ve Vaší oblíbené vinárně. Jasně, že jdete. A ke všemu nemusíte řešit, kdo řídí. Vždyť MHD jezdí každých pár minut. Děti jsou samostatnější a nejsou tak závislé na Vašem odvozu. Pro Vás to samozřejmě znamená více času sami pro sebe. Město má ale samozřejmě i své nevýhody. Je anonymní, je rušné a nikdy nespí. Pro někoho to jsou však také benefity. Náklady na bydlení jsou v něm o něco vyšší – ať už nájmy, nebo ceny pozemků. Zdroj: Deloitte

Zpět na Články