Ceny materiálů dále rostou. Sotva se stavebnictví vzpamatovalo z náročných podmínek během pandemie, zasáhla další rána v podobě války a zdražování energií.
Přívětivé úrokové sazby v průběhu koronavirových let 2020 a 2021 vedly ke zvýšené poptávce ve stavebnictví. Jenže velké zdražování stavebních materiálů od začátku pandemie naopak vede stavebnictví ke stagnaci. Průměrně zdražovaly za poslední rok materiály o 40 %, některé klíčové prvky i o více než 100 %.
Nevyzpytatelné zdražování posledního roku nedělá dobře zvláště stavbám financovaným z hypoték nebo dotací. Rozpočtování je nyní jako balancování na vysokém laně, nikdo nechce slibovat dané ceny, protože se každý měsíc mění. Jakékoliv navýšení ceny je pro obě strany nepříznivé. Jenže zdražují i důležité stavební prvky, které nelze nahradit nebo najít levnější variantu, o což se mnohdy projektanti snaží.
Většina stavařů také nakupuje do zásoby, protože se bojí dalšího zdražování, což vede až k nedostatku některých surovin nebo k dlouhým lhůtám dodání, které pak zdržují výstavbu. Už samotné získání stavebního povolení trvá, dále se musí počítat s nepřízní počasí, ve kterém nelze některé stavební kroky provádět. Stavařina je v posledním roce a půl velmi náročná i z důvodu úbytku pracovní síly.
Zdražování odstartoval koronavirus, který zavřel mnoho továren po celém světě a zdržoval tak výrobu nebo dodávky materiálů. Pozitivní vliv na ceny nemá ani situace na Ukrajině a zákaz vyvážení některých surovin z Ruska. Také zvyšující se inflace a ceny energií, které jsou klíčové pro výrobu materiálů, dělají na konečné ceně své. Proto se ani nepředpokládá, že by se mělo zlevňovat, i když některé ceny se letos ustálily.
Velkým překvapením bylo skokové zdražení stavebního dřeva v loňském roce meziročně skoro o 160 %, cena tepelných izolací vzrostla o 120 %, o 30 % pak podražily cihly. Obecně ale zdražuje vše, co je pro stavbu potřeba a nedotýká se to tedy jen stavby domů a bytů, ale i další výstavby důležité pro infrastrukturu.
Stále hlasitěji se ozývají ti, kteří volají po recyklaci stavebních materiálů. Odpad ze stavebnictví tvoří více než polovinu všeho odpadu v České republice, přitom by mohl skvěle posloužit k výrobě nových surovin a nemusely by se hledat levnější náhražky, které mnohdy nemusí být stejně bezpečné.
Musel by se ale změnit celý systém jak právně, tak prakticky. Například by se musely materiály třídit v každé fázi demolice a přísně hlídat jejich ukládání, což určitě nebude po chuti zažité praxi. K recyklaci stavebních materiálů vybízí také Evropská unie a Green Deal.