Ceny bytů v Praze a krajských městech letos ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 10,4 procenta na 67 000 korun za metr čtvereční. Rozdíly v rámci Prahy i krajů jsou velké. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte, která prostřednictvím portálu cenovamapa.org zpracovává informace o prodejních cenách z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.
Neuvěříte… Nedostatkem bytů, úroky hypoték a výstavbou to ani zdaleka nekončí. Nejspíš budete překvapeni, proč za vlastní bydlení platíte tolik. V případě českého realitního trhu za současnou situaci nemůže jeden viník. Je jich dokonce hned několik…
Chybí byty; každý si spočítá, že když poptávka převyšuje nabídku. Že stačí chybějící byty postavit? Jistě, ale to komplikuje další bod …
Pomalé stavební a ostatní úřady; výstavba bytového domu od projektu přes všechny stupně územního a stavebního řízení až po kolaudaci dnes trvá sedm až deset let. Není se čemu divit, když na některá stanoviska úředníků lidé i investoři čekají i několik měsíců.
Dostupné hypotéky; Pádným argumentem pro pořízení nemovitosti na hypotéku jsou nízké úrokové sazby, které někde klesly pod dvě procenta. Nyní banky posuzují nejen samotnou výši příjmů a celkové zadlužení, ale nově také přihlížejí k vykonávané profesi zájemce o úvěr na bydlení.
Neefektivní plánování; řada měst má zastaralé a nekvalitní územní plánování. Někde je snaha jej aktualizovat, to ale znamená nejasné prostředí pro developery, kteří si nemohou být jistí, jak a kde co mohou stavět.
Slabá konkurence; výše popsaná časová, legislativní i finanční náročnost výstavby odrazuje menší stavební firmy a developerům a ti tak vyklízí pozici “velkým rybám” a vyšším cenám. Byty jako investice; a to nejen pro významné firmy či podnikatele. I díky službám jako je Airbnb dnes na bytech vydělávají i běžní občané.
Stěhování do měst; poptávka po bytech neklesá, nestagnuje, ale roste a růst bude. Stejně jako ceny bytů.