Zvolte si typ nemovitosti

Horská dráha s hypotékami

Horská dráha s hypotékami

Zatímco posledních 10 let hypotékám přálo, nyní se z důvodu sílící inflace utahují kohoutky a v červnu 2022 jsme se tak dostali na základní úrokovou sazbu 7%.

Hypoteční sazby na horské dráze

Strmého růstu hypotečních sazeb v posledním roce si nemohl nevšimnout i ten, který hypotéku nemá nebo ji neplánuje. Obrovský růst inflace měl na svědomí také vývoj na hypotečním trhu, jelikož Česká národní banka utahuje kohoutky, jak se dá. Vyplatí se dnes vůbec o hypotéce přemýšlet?

Vývoj hypotečních sazeb v ČR za poslední roky

Od roku 2003 jsou základní úrokové sazby velmi nízké, kolem 2 %, maximálně mezi 3 až 4 %. Začátek covidového roku 2020 hypotečním sazbám přál, dosáhnout na hypotéku nebyl žádný problém. S vládními restrikcemi ovšem přišla o práci část obyvatel a žádosti o hypotéky se tak komplikovaly. S řešením přišla sama vláda, která zrušila daň z nabytí nemovitosti, ale i ČNB, která uvolnila limity úvěrových ukazatelů pro nové úvěry.

V roce 2021 byl tedy hypoteční trh pro obě strany velmi výhodný, a tak se braly hypotéky ve velkém, až na historické maximum. Přispívaly tomu nízké úrokové sazby, ale také obava z růstu cen. Narůstající inflace ale vše překazila.

Nepřející okolnosti roku 2022

Pokud byste se teď někoho zeptali, jak to vypadá s jejich plány na bydlení, nejspíše by vám řekli, že v takové situaci o žádném raději ani nepřemýšlí. Tak vysoké úrokové sazby hypoték byly naposledy před 10 lety. Příčina je jasná, vysoká inflace, kvůli které musí ČNB přistupovat k rázným krokům, jak dříve rozjetou ekonomiku utlumit. Snaží se nastavit podmínky půjček tak, aby byly zodpovědnější.

Ještě v květnu byla základní úroková sazba stanovená ČNB 5,75 %, před měsícem jsme ale skočili rovnou na 7 % a další růst se očekává do konce roku. Na to z posledních let vůbec nejsme zvyklí a ti, co s bydlením a hypotékou čekali, se možná ani nedočkají. Inflace na historickém maximu za posledních 20 let, zvyšující se ceny energií, zdražování potravin – nečeká nás nic růžového, a tak cesta k vlastnímu bydlení, pokud nemáte našetřeno, nebude vůbec jednoduchá. Trh s nemovitostmi se ale bát nemusí, neočekává se, že by poptávka měla klesnout, což zajistí spíše institucionální investoři.

Zpět na Články